Wybór idealnego pokrycia dachowego zawsze jest nie lada wyzwaniem. Musimy zastanowić się, jakie rozwiązanie spełni nasze oczekiwania. Inaczej zaprezentuje się dach płaski, a inaczej skośny. Każdy model ma szerokie grono zwolenników. Najważniejsze jest to, aby postawić na wysoką jakość i solidne wykonanie. Pokrycie dachowe ma nam służyć przez wiele lat. Czym cechują się dachy skośne i płaskie? Jakie mają zalety? Jak dokonać wyboru? O czym musimy pamiętać?
Dachy skośne
Dachy skośne odznaczają się pochyłą połacią, jaka jest nachylona powyżej 12 stopni. Zazwyczaj kąt nachylenia powierzchni dachu przekracza nawet 20 stopni. Na uznanie zasługuje dach jednospadowy, który ciekawie się prezentuje i pasuje do wielu budynków. Jeśli chodzi o wielopołaciowe dachy, w tym wypadku najwyższym punktem jest kalenica. Może to być przykładowo dach czterospadowy. Uniwersalna konstrukcja daje wiele możliwości. Jakie zalety mają dachy skośne? Odznaczają się z pewnością trwałością i wytrzymałością. Mocne nachylenie dachu sprawia, że jest on odporny na gwałtowne warunki pogodowe i zmniejsza ryzyko powstawania efektu stojącej wody. Zwolennicy takiego pokrycia dachowego doceniają wyjątkową atmosferę, jaką tworzy dach. Poddasze użytkowe można w każdej chwili zmienić na mieszkalną przestrzeń.
Dachy płaskie
Płaskie dachy są coraz bardziej popularne w jednorodzinnych domach. Zastosowanie odpowiedniej technologii przekłada się na energooszczędność i nowoczesność pokrycia dachowego. Są to nieskomplikowane konstrukcje. Na rynku znajdziemy wersje wentylowane i bez wentylacji. Polać dachu płaskiego w tym wypadku nie jest pozioma. W celu zachowania spływu wody, powierzchnia jest nachylona od 2 do 12 stopni. Najważniejsze zalety to:
- brak ograniczenia przestrzeni użytkowej przez skosy i elementy konstrukcyjne,
- konstrukcja tania i łatwa w budowie,
- możliwość urządzenia na dachu przestrzeni wypoczynkowej, ogrodu dachowego, czy zainstalowania systemu fotowoltaiki,
- bezpieczeństwo i łatwość poruszania się po dachu sprawiają, że ułatwiona zostanie konserwacja i dochodzi do zmniejszenia kosztów tych czynności.
Jak widać, zarówno dachy płaskie, jak i skośne mają wiele korzyści. Dobranie najlepszego rozwiązania jest zależne od potrzeb odbiorcy.
Czym pokryć dach?
Podczas wyboru pokrycia dachowego stajemy także przed dylematem odnośnie tego, czym pokryć dach. Nie wszędzie można dobrać dowolne materiały. Dach powinien odznaczać się funkcjonalnością, estetyką i trwałością. Na uwagę zasługują przykładowo faliste płytki bitumiczne. To sprasowane włókna organiczne, która nasączona specjalną masą. Płyty pokryte są dodatkowo powłoką z żywicy polimerowej. Zaletą pokrycia dachowego tego typu jest odporność na czynniki atmosferyczne.
Kolejna propozycja to dachówki bitumiczne, które wyglądem przypominają tradycyjne dachówki. Są jednak lżejsze od płaskich produktów. Układanie płytek jest łatwe i sprawne. Odbiorcy mogą też skorzystać z papy asfaltowej. To ciekawe pokrycie dachu i izolacja przeciwwilgociowa dachów zielonych. Papy dzielą się na materiały podkładowe i wierzchniego okrycia. Z obu stron materiał pokrywa się asfaltem. Nie zapominajmy o blaszanych dachach. Szeroki wybór daje wiele możliwości.