Wiele osób marzy o własnym domu lub mieszkaniu. Niektórzy decydują się na mozolną budowę własnego domu, bo wiedzą, że jest to inwestycja na pokolenia. Czasem też pokutuje przeświadczenie, że lepiej wybudować dom niż kupić mieszkanie, za które będzie trzeba płacić czynsz. Nie bierze w ogóle pod uwagę faktu, że dom poza bieżącymi opłatami, także nie raz jest źródłem niespodziewanych wydatków, które to trzeba pokryć z własnej kieszeni. Płacąc czynsz nie musimy się w końcu martwić o remont budynku, np. odświeżenie elewacji, czy dbanie o zieleń wokół osiedla, ponieważ takimi sprawami zajmuje się administracja. Skoro korzystamy z jednego budynku musimy godzić się z tym, że awarie pokrywamy w opłacie czynszowej. Nie jest więc prawdą, że mieszkanie w domu jest po poniesieniu kosztów budowy tańsze. Jeśli więc nie zależy nam na większej prywatności i nie chcemy długo czekać na wprowadzenie się do nowego lokum, zamiast budować dom, możemy kupić nowe mieszkanie.
Jeśli jesteśmy przeciwnikami płacenia dodatkowo, możemy zdecydować się na bezczynszowe. Trzeba jednak pamiętać, że na takim osiedlu nie jest się pozbawionym całkowicie dodatkowych opłat, np. utrzymania części wspólnych budynku. Oznacza to w praktyce, że wszelkie koszty naprawy, czy awarii, dotyczące budynku jego lokatorzy ponoszą wspólnie. Można więc powiedzieć, że idea bezczynszowego mieszkania opłaca się do momentu wystąpienia jakiegoś problemu, który będzie wymagał większych nakładów finansowych. Niemniej jednak mieszkając w domu też nie można być pewnym, że dach nie zostanie uszkodzony przez wichurę i będzie trzeba ponosić spore koszty naprawy. W przypadku mieszkania bezczynszowego wiemy chociaż, że przy tego typu zdarzeniach nie będziemy ponosić kosztów samodzielnie. Ideałem jest kiedy wszyscy sąsiedzi dogadują się ze sobą jednak często to się nie zdarza. W budynku bezczynszowym lokatorzy sami nim administrują, muszą więc porozumieć się w kwestiach dotyczących ich wszystkich. W przypadku zwykłych mieszkań, gdzie to administracja zajmuje się wszelkimi awariami i remontami w budynku, a także utrzymywaniem czystości na osiedlu, sąsiedzi nie muszą nawet ze sobą rozmawiać, a relacje mogą być różne. Tak więc lokal bezczynszowy nie każdemu z tych względów będzie odpowiadać.
Deweloperzy chwalą oferty mieszkań bezczynszowych jako pozbawionych wad, jednak jak wynika z powyższych rozważań rzeczywistość nie zawsze wygląda tak różowo. Każde mieszkanie w takiej wspólnocie wymaga wysiłku o wzajemne poprawne relacje i czasem umiejętności negocjacyjnych, czy mediacyjnych. Może więc lepiej wybrać jednak mieszkanie czynszowe i nie martwić się zbytnio o to, co dzieje się poza drzwiami naszego mieszkania. Żaden wybór z pewnością nie jest pozbawiony wad jednak każde przebywanie we wspólnocie wymaga umiejętności współżycia społecznego, a często jest z tym większy lub mniejszy problem. Mieszkania oferowane przez dewelopera ciągle jednak cieszą się dużą popularnością, gdyż lepszy mały, ale własny kąt niż wynajmowanie mieszkania.